Jak chránit psa před klíšťaty

Pes je přítel člověka. Ke společnému přátelství patří procházky. Klíšťata mohou být nepříjemným suvenýrem nejen z výletu do lesa, ale i z krátkého venčení v parku. Klíště v psím kožichu je nejen odpudivé, ale navíc nebezpečné. Nákaza hrozí nejen psovi, ale i tomu, kdo ho chce klíštěte zbavit. Klíště navíc může přelézt ze zvířete na člověka.

Existuje několik způsobů, jak chránit psa před parazity. Zde jsou některé z nejúčinnějších.

Jsou k dispozici  tzv. spoty, tedy kapky, které se nanášejí psům na kůži pod srst a obojky.

Zakoupit lze také spreje, pudry a šampóny, sloužící spíše pro jednorázové využití.

Na antiparazitika v naší nabídce se můžete podívat zde: https://www.obchodpromazlicky.cz/antiparazitika-1

Obojky:

Výhodou obojků oproti ostatním zmíněným přípravkům je jejich cena v poměru doby trvání účinku. Někteří výrobci uvádějí účinnost i přesahující půl roku.

Jedná se o nejdostupnější alternativu. Existuje ale nezanedbatelný počet chovatelů, kteří nemají s účinností obojků dobré zkušenosti.

Aby měl obojek efekt, je třeba zajistit, aby zvíře mělo obojek nepřetržitě. Tento fakt může být nevýhodou, zvláště u psů, kteří pobývají většinu času doma.

Některé obojky u citlivějších zvířat mohou po nasazení vyvolávat dočasně mírnou svědivost a neklid. Obojek může pes také ztratit.

Spot-on (kapky za krk)

Spot-on přípravek je možností ochrany proti klíšťatům v podobě kapek, které se nanášejí přímo pod srst- tedy na kůži psa. Kapky se aplikují psovi mezi lopatky, kde si na ně nedosáhne jazykem a nehrozí, že by si kapky slízal. Aplikují se většinou na 4 týdny, poté je nutnost aplikaci zopakovat.

Šampóny, spreje a pudry:

Šampóny a spreje je vhodné využít jako jednorázové řešení, například víte-li, že váš pes bude delší dobu pobíhat v přírodě, zejména ve vysoké trávě, listnatých a smíšených lesích, či křovinách a nízkých porostech. Zásadní nevýhodou šampónů je, že přípravek je cítit v srsti. Pro citlivé nosy to může být překážkou. Někteří psi nesnášejí tento druh přípravků dobře. Šampóny a spreje jsou spíše určeny pro psy, kteří se vydávají do přírody pouze sporadicky.

Na co nezapomenout:

Pravidelná kontrola: Je důležité pravidelně kontrolovat svého psa na přítomnost parazitů. Pokud si všimnete, že má váš pes klíšťata, vši nebo blechy, okamžitě je odstraňte a konzultujte s veterinářem.

Udržování čistoty prostředí: Pravidelné čištění prostoru, kde váš pes tráví většinu času, může pomoci snížit riziko infekce parazity. Například pravidelné vysávání, mýdlování a vymývání deky, pelíšku, hraček a dalších věcí, se kterými pes přichází do kontaktu.

Omezení kontaktu s ostatními zvířaty: Pokud váš pes pravidelně přichází do kontaktu s ostatními zvířaty, může být vystaven riziku infekce parazity. Zkuste omezit kontakt svého psa s jinými psy, kočkami a dalšími zvířaty.

Očkování: Některé parazity lze chránit očkováním. Konzultujte s veterinářem, jaké očkování jsou pro vašeho psa vhodné.

Je důležité mít na paměti, že prevence je nejlepší lék. Pravidelná péče o svého psa a pravidelné návštěvy veterináře mohou pomoci chránit vašeho psa před infekcí parazity.