Jak se o psa starat v zimě? Je třeba věnovat něčemu zvýšenou pozornost?

 V zimě je třeba počítat s vlivem chladu. Psům umístěným venku je potřeba zateplit boudy a zakrýt vchod. Doma chovaní psi se mohou nachladit při delším pobytu v mrazu, například při pomalé chůzi na vodítku. Při aktivním pohybu zima nevadí ani těmto mazlíčkům. Psi bez srsti a některé hladkosrsté psy je vhodné chránit oblečkem. Plemena vhodná pro venkovní odchov pak snášejí zimu velmi dobře. Zimní procházka ve městě může potrápit i tlapky, proto je třeba jejich ošetření ochranným krémem.

 

Může i na psa v tomto ročním období dolehnout zvýšený stres? Prožívá pes depresi stejně jako člověk?

 Depresi pes prožívat samozřejmě může. Nemusí být spojena přímo s ročním obdobím, ale spíše s vnitřními i vnějšími faktory, které ovlivňují pohodu psa.

 

Jak se stres na psech nejčastěji projevuje?

 Příznaky stresu mohou být různé podle příčiny a intenzity stresu. Dlouhodobý stres se může projevit ničením nábytku, nedodržováním čistoty, hlasitými projevy při odchodu majitele i v jeho nepřítomnosti, případně zdravotními problémy. Krátkodobý silný stres při strachu ze střelby, ohňostroje nebo bouřky vyvolává neklid, třes a útěkové chování. V lepším případě se pes ukrývá na místo, kde se cítí lépe, v horším se snaží zmateně utéct pryč, což mu může být osudné.

 

Co všechno může psa stresovat?

Z vnitřních faktorů je to zejména zdraví a hormonální situace psa – například falešná březost. Z vnějších faktorů jsou důležité zejména sociální vazby. Majitelé chodí v zimě méně ven a psi žijící trvale na zahradě, nebo v kotci trpí samotou a nudí se. Domácí psi mají méně pohybu, tloustnou a může se u nich projevit nežádoucí chování. V neposlední řadě je třeba zmínit i strach některých psů při hlučných oslavách spojených s ohňostrojem a petardami, hlavně na Silvestra.

 

Patří léčba psychických poruch u psa stejně jako u lidí do rukou specialisty? Existuje nějaká psychoterapie, která by dokázala odhalit příčinu stresu a popřípadě napovědět majiteli co dělá špatně?

 

Psychické poruchy vznikají následkem závažného porušení zdravotního stavu, např. nádorovým onemocněním CNS, vážnými chybami v raném období vývoje štěněte a dlouhodobě působícím stresem. S jejich řešením je nutné obrátit se na odborníka, který je schopen odhalit příčinu potíží. Pokud pes projevuje stres pouze v určité situaci, může zdroj odhalit přímo majitel. Když se pes bojí aut, střelby nebo třeba deštníku, je situace jasná. Přesto potřebuje majitel většinou pomoci s řešením. Univerzální recept neexistuje, protože každý pes je jiný a tak je k léčbě třeba přistupovat individuálně s dobrou znalostí problému.

 

Jak lze pejskům pomoci? Existují nějaké přípravky, které by dokázaly psa zklidnit?

V první řadě je třeba vyloučit zdravotní příčiny a posoudit pohodu psa ve společném soužití s majitelem a jeho rodinou, případně ostatními zvířaty v domácnosti. Při terapii je třeba nejprve dát do pořádku zdraví psa a jeho životní i sociální podmínky. Teprve pokud tato opatření nestačí, používáme léky, které musí předepsat veterinář. V poslední době se na trhu objevují veterinární přípravky  na zlepšení psychické pohody, které může majitel psa vyzkoušet a nemusí se obávat vedlejších účinků, které doprovázejí většinou klasická antidepresiva nebo sedativa. Jedná se o bylinné směsi nebo tablety na bázi l-theaninu.

 

Používáte ve vaší ordinaci přípravek Relaxis? Jak účinkuje?

 Relaxis používáme. Obsahuje právě naposledy zmiňovanou účinnou látku l-theanin, což je esenciální aminokyselina, která se vyskytuje například v zeleném čaji. U lidí je prokázáno, že navozuje v mozku vznik uklidňujícího rytmu alfa vln. To je stav uvolnění, který zažíváme několik minut před usnutím, nebo při poslechu krásné hudby. Výhodou je, že se jedná o nenávykovou látku, působí již po 40 minutách a její účinek přetrvává až 6 hodin.

 

Máte s Relaxisem nějaké zkušenosti?

 Silvestrovské oslavy jsou pro řadu psů zdrojem značného stresu.  Různými opatřeními ho můžeme zmírnit. Je vhodné vzít psa do bytu, být s ním, neutěšovat ho, ale naopak se snažit odvést jeho pozornost. Také hlasitě puštěná hudba nebo televize částečně zakryjí obávané zvuky. Někdy ani to nepomůže a pes opravdu trpí, chvěje se a jeho obavy se s každou ránou zhoršují. U těchto psů je použití přípravku Relaxis zcela na místě. Pes bude o něco klidnější než obvykle, nebude se třást strachy, ale na procházku s vámi asi nepůjde. Mám dvě fenky, které projevují strach při ohňostroji, jedna se ukrývá, ale další projevy jako třes a zrychlený tep nemá. Druhá má typické chování vyděšeného psa s třesem, zrychleným dechem i tepem. U obou jsem podala Relaxis. První fenka byla o poznání klidnější, neukrývala se a zůstala s námi. Druhá fenka byla neklidná, ale méně než obvykle. Obě odmítaly vyjít z domu, dokud silvestrovské oslavy neskončily. Přestože efekt nebyl velký, přínos pro ně určitě měl. Stres byl o poznání menší a vzpamatovaly se rychleji. Podobně nám referují o zkušenostech s Relaxisem i naši klienti.

 

Při jakých situacích může přípravek ještě pomoci?

Ve všech situacích, kdy pes projevuje panický strach nebo stres - při střelbě, bouřce, ale i před návštěvou veterináře nebo výstavou.

 

Psi většinou takové přípravky odmítají. Nebude mít majitel problém s jeho podáním?

Přípravek je ochucený a vypadá jako granule, proto ho psi většinou přijímají dobře.

 

Lze ho podávat i dlouhodobě?

Vzhledem k tomu, že tento preparát není návykový a nemá žádné nežádoucí účinky, nevidím důvod pro omezení doby jeho užívání. 

 

Není pes po podání přípravku značně unavený, omámený?

Ne, tento preparát nemá sedativní účinek, pouze navozuje dobrou náladu.

 

Kde lze Relaxis zakoupit?

U nás na eshopu :) Ale i v lékárnách.

 

Může přípravek naordinovat majitel psovi sám?

Pokud majitel preparát zakoupí nese plnou zodpovědnost za správnost jeho používání sám. Měl by tedy podrobně prostudovat návod, který je mimochodem velmi dobře napsán, a dodržet ho. Já osobně se přikláním raději k první možnosti.