Jak správně změřit pejska před nákupem (nejen) oblečku?
Potřebujete svému psímu kamarádovi pořídit obleček, obojek, vodítko nebo pelíšek a máte strach, že netrefíte správnou velikost?
Poradíme vám, jak psa správně změřit. Velikosti veškerých doplňků budete pak vybírat s jistotou. Psi i fenky se měří stejným způsobem.
JAK PŘI MĚŘENÍ SPRÁVNĚ POSTUPUJEME
Měříme krejčovským metrem, který by měl vždy kopírovat linii psího těla. Svinovací nebo kovový metr není vhodný. Připravte si dostatek pamlsků a ideálně někoho druhého k ruce, kdo vám bude při měření asistovat. Pes by měl být v klidu a spolupracovat. Pro kontrolu je dobré měření zopakovat 2-3x.
|
U plemen s dlouhou srstí přidejte na obvodu hrudníku a délce zad pár centimetrů jako rezervu.
Nejčastěji uváděným rozměrem je výška v kohoutku a tento rozměr je i nejvíce vypovídající. Podle výšky v kohoutku rozlišujeme psí plemena na:
- Malá (do 35cm)
- Střední (35 – 50cm)
- Velká (50 – 80 cm)
- Obří (nad 80 cm)
TYPY PRO SPRÁVNÉ MĚŘENÍ
OBLEČKY – nejdůležitějším rozměrem je délka zad a obvod hrudníku. Pokud naměříte délku, která je na hranici dvou velikosti, zvolte raději vždy větší velikost. Obleček nesmí psa omezovat v pohybu. To platí zejména pro psy s hustou srstí a širokým hrudníkem.
OBOJEK – obvod krku měříme na nejširším místě těsně před hrudníkem. Pod obojek by mělo být možné zasunout dva prsty. K naměřené velikosti proto přidejte 3 cm. U obojku s dírkami přidejte
k naměřené velikosti 7cm. Správně padnoucí obojek je zapnutý na prostřední dírce. Pokud naměříte délku, která je na hranici dvou velikosti, zvolte větší velikost.
POSTROJ – měříme obvod hrudníku, případně i obvod krku, pokud ho výrobce uvádí. Pod postroj by mělo být možné zasunout 2 prsty. K naměřené velikosti proto přičtěte 3cm. Postroj nesmí psa škrtit
ani omezovat jeho přirozený pohyb
VODÍTKO – kromě velikosti psa (výška v kohoutku) si musíme říci, kde se se psem budeme nejčastěji pohybovat a jak blízko chceme mít psa u sebe. U větších psů zvolte vodítko s větší a pevnější karabinou
NÁHUBEK – náhubek nesmí psa nikde tlačit ani mu překážet. Zejména v oblasti očí. Je důležité, aby pes mohl otevřít tlamu a tak regulovat svoji teplotu, olíznout se nebo zívnout. Měříme délku a obvod/šířku čumáku. Správná šířka náhubku by měla být o 1-2cm větší než naměřená šířka kořene čenichu
BOTIČKY – nejlépe tlapku změříme tak, že psa postavíme na papír a tlapku obkreslíme. Následně změříme délku a šířku tlapky PELÍŠEK – aby byl pelíšek pro psa pohodlný, musí být dostatečně prostorný. Změřte psa v jeho oblíbené poloze a k naměřené hodnotě přidejte 5-10cm. Nebojte se štěněti pořídit rovnou dospělácký pelíšek. Jeho velikost odhadnete podle velikosti rodičů.
MISKA – misku vybíráme nejen podle velikosti psa, ale i podle účelu, kterému bude miska sloužit. Miska na krmivo stačí tak akorát na krmnou dávku a nemusí být příliš hluboká. Miska na vodu by naopak měla být větší a hlubší.