Proč váš pes hltá?

Hltání zdědili naši psí kamarádi od svých vlčích předků jako přirozený instinkt. Pro vlky je úplně přirozené potravu sežrat během malé chvíle. V divočině musí vlk vydržet bez potravy několiků dnů i týdnů. Když potom potravu uloví, snaží se ji co nejrychleji sežrat, aby se nemusel dělit s ostatními.
Platí zákon divočiny, kdo přijde pozdě, nežere. Pro naše psí kamarády ale může takové hltání přinášet řadu zdravotních rizik jako je obezita, nadýmání, zvracení atd. Měli bychom se tedy snažit tento vlčí instinkt co nejvíce zmírnit a naučit je si potravu vychutnávat.

Proč je hltání škodlivé až nebezpečné?jak odnaučit psa hltání

Hltání je pro vaše psa nejen nezdravé, ale může být i životu nebezpečné. Hrozí vdechnutí potravy a následné dávení, dušení nebo zvracení. Hrozí problémy se zuby. Psy si kousáním a žvýkáním potravy zuby přirozeně čistí. Pokud potravu hltají, plak za zubech zůstává, tvoří se zubní kámen, který může vést k zánětům a následnému vypadávání zubů. Nepříjemné a bolestivé je pro psa nadmutí. Nastat může torze žaludku, což je velmi nebezpečný stav, který často končí smrtí pejska.

Jak hltání odnaučit?

Způsobů, jak psa tento zlozvyk odnaučit, je hned několik.
Krmte vícekrát denně - pokud pes dostává potravu jen jednou za den, není se co divit, že se jí snaží zhltat co nejrychleji. Rozdělte denní dávku krmení na několik menších dávek, alespoň dvě. Pes se naučí, že krmení dostává pravidelně, např. ráno a večer a není nutné se strachovat o jeho nedostatek. Pozor, psa nepřekrmujte a nedávejte mu krmení těsně před spaním. Pes by měl mít při krmení klid. Nevyžadujte žádnou interakci, ideálně odejděte z místnosti. Se psem si nehrajte ani ho nevenčete těsně po krmení. Nebude tak mít pocit, že musí misku rychle zhltat, aby mu neutekla nějaká zábava. Vyměňte standardní misku za zpomalovací misku, interkativní nebo čmuchací kobereček na pamlsky a  nebo hlavolam pro psy. Další variantou jsou lízací podložky, které také změní jídlo v zábavu. Misky proti hltání a interaktivní podložky jsou navržené tak, aby pes musel více bojovat a zapojit mozek, aby potravu získal.