Cestování se psem? žádný problém ….

Hlavní výhoda je že, můžete dělat zastávky podle potřeby a pokud neřídíte, není problém si sednout k pejskovi a být po dobu jízdy s ním.

 Existuje několik způsobů, jak psa bezpečně vozit v autě. Nejdůležitější samozřejmě je, aby cesta byla pro všechny bezpečná. Tedy aby na vás pes během řízení nemohl skočit nebo aby se mu něco nestalo při prudkém brzdění.

Pro menší a střední plemena se opět nabízí přepravky nebo klece, které musí být po dobu cesty dobře zajištěny bezpečnostním pásem. Pokud máte problém s tím, že by pejsek trávil několik hodin zavřený, použijte otevřené přepravní boxy nebo pelíšky či pohodlnou dečku. Vytvoříte tak místo, kde si váš mazlíček odpočine, a zároveň ochráníte potahy před znečištěním a škrábanci. V případě, že pes cestuje mimo přepravku, musí mít speciální cestovní postroj a být připoutaný bezpečnostním pásem pro psy, který se dá jednoduše pořídit.

Velké psy doporučujeme umístit do zavazadlového prostoru, buď samostatně, nebo v přepravce. Možná bude chvíli trvat, než si váš chlupáč na kombinaci přepravky umístěné v kufru zvykne, jde ale o nejbezpečnější řešení, které vám ušetří spoustu starostí. V případě převozu psa v kufru byste měli mít tento prostor oddělený od zbytku auta sítí.

 

Zde je pár užitečných rad:

Dělejte pravidelné pauzy aspoň 1x za 2-3 hodiny, během kterých ho vypustíte ven, necháte ho vyvenčit, dáte mu napít a najíst, když bude chtít.

Nepřetápějte auto. Když budete váhat, jestli jet v tričku a zatopit, nebo v mikině a netopit, vyberte si druhou možnost – pes totiž srst sundat nedokáže a horko mu prospívat nebude.

Nenechávejte hudbu moc nahlas. Pokud si rádi pustíte rádio „na plné pecky“, vzpomeňte si na psí sluch, který je asi 14x lepší než ten lidský. Hlasité zvuky, stejně tak i hudba, pro něj můžou být velmi nepříjemné až bolestivé.

Dbejte na jeho bezpečí. Pořiďte do auta psí deku, z níž mezi předními a zadními sedadly vytvoříte „vaničku“. Zároveň psa oblékněte do kšír a připoutejte ho. Ochráníte tím v případě nehody nejen jeho, ale i sebe.

Mluvte na něj. Někteří psi cestování nemají příliš v lásce, jiným absolutně nevadí. Každopádně byste ale měli navodit dojem, že se nic výjimečného neděje a že je všechno v pořádku.

Den před odjezdem psa trochu vyčerpejte, vydejte se s ním na dlouhou procházku, aby neměl další den v autě „roupy“ a třeba si i pořádně pospal.

Je skvělé, pokud vašeho kamaráda před odjezdem unavíte a během jízdy ho zabavíte jeho oblíbenou hračkou nebo hlavolamem. Snáze tak zapomene na náročnou cestu.

 

Důležité tipy:

  • Zajistěte si správnou identifikaci domácího zvířecího mazlíčka, nejlépe mikročipem.
  • Nezapomeňte vzít s sebou vybavení potřebné k péči o srst (šampon na koupání, hřeben na česání, trimování), nůžky na drápky, misku na vodu a krmení včetně oblíbených pamlsků a hraček.
  • Zkontrolujte v Pet Passportu jestli jsou všechny vakcinace v pořádku a předem si zjistěte, jaké jsou podmínky a omezení pro cestování se zvířetem do cílové destinace.
  • Pro podrobnější informace navštivte webové stránky Státní veterinární správy ČR (www.svscr.cz).