Canicross je druh terénního kynologického sportu se psem, kdy jeden nebo i více psů napojen lanem na běžce-vůdce. Na fyzické kondici musíte zapracovat vy i váš pes. Musíte se naučit vnímat společný pohyb, pes musí dokonale zvládnout každý povel. Při canicrossu budete společně zdolávat několikakilometrovou trasu s různými přírodními překážkami. I například běh z kopce je těžké zvládnout, pokud by pes příliš táhl, mohlo by dojít k vašemu pádu a naopak. Pes musí poslechnout povely – nejdůležitější jsou: běž, stůj, doprava, doleva a další. Určitě byste s ním měli chodit na cvičák. V České republice existuje několik klubů, kde se tomuto nádhernému sportu věnují.

Běh se psem baví psy i jejich páníčky. Dostane vás do formy a pomůže vám unavit psa. Začít s canicrossem můžete kdykoliv a s jakýmkoliv psem. Žádná omezení neplatí. Nezáleží na velikosti ani na rase psa, nezáleží ani na vašich sportovních zkušenostech. Na trénincích i závodech se setkává pestrá směsice lidí i psů. Začít je jednoduché. Stačí nabrat správný směr. Připravili jsme pro vás několik tipů, které vám ho ukáží. Vyběhnout už musíte sami…

Vybavení - Pro začátek budete potřebovat sedák, odpružené vodítko a postroj pro psa, zde naleznete celou sadu: https://www.obchodpromazlicky.cz/p/sada-na-canicross-kratka-zelena-manmat-vel-exl-krk-61-64-cm

Vyzkoušejte závody:

Závody nejsou jen o vítězství. V závodě ze sebe vydají mnohem více, naučí se pracovat s emocemi a závody milují. Dopřejte sami sobě i jim zážitek, ke kterému se můžete vracet za všedních dní. V naší produkci si každý najde takový závod, který mu vyhovuje – od klasických canicrossů až po překážkové běhy.

Canicross se u nás těší obrovské oblibě, o čemž svědčí i fakt, že ačkoliv první zmínka o Canicrossu byla v naší republice zveřejněna až v roce 1994, v roce 1996 se už konalo první mistrovství ČR v Canicrossu. Běhají ženy, muži, senioři i děti. Běhají se dlouhé tratě volným tempem, nebo tzv. Fartleh – střídavě volné tempo a rychlejší běh v členitém terénu. Konají se také ale tzv. hromadné starty a dokonce i velmi oblíbený štafetový běh.

Prvnímu tréninku canicrossu se psem se můžete věnovat cca od 9. - 12. měsíce věku psa – právě věk psa a začátek trénování tahu v postroji je velice individuální a je potřeba - na základě znalosti vašeho psa - si sám určit, kdy je již po mentální i fyzické stránce natolik vyspělý, aby trénink zvládl. Jedná se na začátek pouze o stovky metrů, určitě není žádoucí vyrazit poprvé hned na dlouhý výběh. Základem úspěchu je prostě to, aby to vašeho psa bavilo.